Východní Timor

Počasí

Timorské klima je teplé, zimní monzuny přinášejí srážky v období mezi prosincem a dubnem. Teploty šplhají na hodnoty 30-34°C za teplejších dnů, za studenějších 20-23°C. Nejteplejším obdobím je rozmezí října až prosince. Jižní části jsou zaplněné eukalypty a akáciemi, sever země je sušší.

Předpověď počasí v Dilí

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 8-15 US$

vyšší třída: 35-70 US$

Průměrné ceny za stravu:

jednoduché pokrmy: 1-3 US$

vydatnější pokrmy: 3-15 US$

Doprava

Letecky se lze do Východního Timoru vypravit z australského Darwinu, odkud jsou do Dilí denně směřovány lety. Jinou možností je přiletět na Bali a s pomocí místních linek se dopravit na Timor. Z města Kulang v Západním Timoru (Indonésii) jsou vypravovány přímé autobusy do Dilí. Cesta ovšem trvá 12 hodin.

Místní autobusová doprava spojuje většinu míst na ostrově. Do menších měst a vesnic jezdí dodávky a minibusy. Jinou možností je najmutí vysloužilých poštovních motocyklů. Samotné Dilí se nejlépe prozkoumává pěšky.

Rizika

Místní armáda a policie zatím není schopna udržovat pořádek, a proto v zemi operují jednotky OSN. Na hranici s Indonésií (Západní Timor) stále zřídka dochází k ozbrojeným střetům. V zemi je vysoká nezaměstnanost, což pramení v kriminální činnost.

Doporučuje se konzumovat pouze originálně balenou vodu, potraviny dostatečně tepelně zpracovávat a důkladně omývat ovoce.

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1 TPE = 21,02 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články