Mali

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější období pro návštěvu Mali je od listopadu do ledna, které předchází suchému a později více méně dešťovému počasí.

 

 

Počasí

Rozsáhlá severní část země i s plošinou Iforas u hranic s Alžírskem je součástí Sahary s horkým kontinentálním podnebím téměř beze srážek a chladnými nocemi. V 80. letech snížené srážky v polosuché oblasti Sahelu měly za následek katastrofální sucha. Pouze jih, kde protéká velká řeka Niger s rameny, přítoky a občasnými bažinami, má dost dešťových srážek, umožňujících bohatší vegetaci i zvířenu.

Celkově je však počasí horké a suché s teplotami, které dosahují v průměrů 24 - 32°C.

Orientační ceny:

Nejlevnější jídlo v restauraci stojí 1 USD a nejlevnější ubytování 2 USD. Platební karty jsou přijímány zřídka, nejpraktičtější valutou je euro.

Doprava

Funguje pouze jediná železnice z Bamaka do Dakaru a lodní doprava po Nigeru.

Nejlevnější a nejpopulárnější variantou jsou autobusy. Na kratší vzdálenosti se cestuje „buš taxi“. Většina pozemních komunikací je však ve stádiu budování.

Pozemní doprava je možná do všech zemí s výjimkou Pobřeží slonoviny, kde panují nepokoje mezi jižní a severní částí země.

 

Rizika


Nedoporučuje se cestovat osamoceně a zajíždět na sever od spojnice měst Mopti – Ménaka, zvláště pak do okolí měst Kayes, Timbuktu, Gao, Kidal. V těchto oblastech by mohl hrozit banditismus. V případě nutné cesty do těchto končin je pak vhodné použít letadlo. V Bamaku se nedoporučuje po setmění vycházet sám. V celé zemi jsou rozšířené pouliční krádeže. Bezpečnostní situace však v Mali, kromě severu, zůstává vcelku přijatelná.

Svátky a zvláštní události

1. a 20. ledna Den ozbrojených jednotek

26. březen Den demokracie

1. a 25. května Den Afriky

22. září Den vyhlášení nezávislosti

22. - 24. říjen konec Ramadánu

Další informace

Alkohol se podává najčastěji cizincům v hotelových barech, jelikož většina obyvatelstva Mali je muslimského vyznání a dáva prednost čerstvým ovocným šťavám. Tradičním nápojem je i čaj, který by se podle místních zvyklostí měl pít na tři etapy: čaj v prvním šálku by měl být velmi silný (horký jako smrt), druhý doušek by měl být jemně oslazený (jako život) a poslední nápoj by se měl pořádně ocukrovat (jako láska).

Očkování

Žlutá zimnice - očkování povinné

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Meningokoková meningitida - očkování doporučeno dle epidemiologické situace a období výskytu

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články