Island

Doporučená doba návštěvy

Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června. V některých oblastech, ve vnitrozemí, jsou cesty v tomto období ještě pod sněhem.

Hotely se zavírají na konci srpna, snižuje se počet spojů autobusem, a od poloviny září jsou všechny turistická místa již nepřístupná. Island je kouzelný v každé roční době.

Počasí

Island je ostrovem bláznivého počasí. Chvíli hustě prší a chvílí svítí slunce. Pak se nebe zatáhne a začne krupobití. Island má subpolární podnebí, které mírní přítomnost teplého Golfského proudu. Díky tomu je zdejší léto teplé, jaro a podzim příjemné a zima nebývá tak drsná. V každé roční době se Islandem prohánějí silné větry, které mohou pobyt znepříjemnit.

Island se vyznačuje i tím, že mezi jednotlivými oblastmi jsou velké teplotní rozdíly. Například severní region je celoročně přibližně o 4 °C chladnější než jižní. Zajímavou součástí islandského počasí je tzv. severní polární záře. Kochat se pohledem na tuto podívanou můžete od konce srpna. Počítejte s tím, že od konce května do začátku srpna nezažijete v hlavním městě Reykjavíku pořádnou noc, protože denní světlo je 24 hodin denně.

Orientační ceny:

Island je jednou z nejdražších zemí na světě

sendvič 250 Kč
jídlo v restauraci od 500 Kč
hotel od 100 USD (volné táboření není zakázané)

Doprava

Autem
Při cestování autem nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz ani zelenou kartu, postačí vám Váš řidičský průkaz klasický a průkaz totožnosti, cestovní pas.
Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Není tolerováno ani malé množství promile alkoholu v krvi.
Turisté z ČR na Islandu často havarují, podceňují neasfaltované cesty, řídí příliš rychle a neopatrně - toho se vyvarujte.
Hlavní islandskou dopravní tepnou je silnice číslo jedna. Můžete na ní obkroužit s výjimkou západních fjordů celý ostrov.
Na Islandu vlaky nejezdí. Během stavby reykjavického přístavu byla vybudována železniční trať v délce 12 km a jezdily po ní dvě lokomotivy. První stojí na podstavci v přístavu a druhá ve skanzenu.
Autobusem
Na Islandu je velmi rozvinutá doprava autobusem. Dostanete se do všech částí Islandu. Jízdné je levné, ale turistům z České republiky přijde velmi drahé. Výhodou je, že je možné získat slevy.

Trajektem
Je velmi rozvinutá, pravidelné linky spojují všechna přímořská města. V zimě jsou četné spoje zrušené. Hlavní linka, která přepravuje pasažéry i vozidla, jezdí mezi Reykjavíkem a přístavem Akranes. Kromě pravidelné dopravy se můžete zúčastnit různých vyhlídkových plaveb, které pořádají soukromé společnosti.
Letecky
Islandskou leteckou společností je Icelandair. Hlavní slovo ve vnitrostátní dopravě mají aerolinky Air Iceland. Letecká doprava po Islandu je sice drahá, ale můžete získat slevy. Pokud patříte mezi fajnšmekry, kteří si chtějí pobyt na Islandu pořádně užít, můžete si najmout letadlo s pilotem k vyhlídkovému letu. Na Islandu je celkem 12 letišť. Hlavním z nich je Keflavík, které leží 51 km od Reykjavíku. Cesta autobusem do města trvá cca 45 minut. Součástí letiště je banka, směnárna, restaurace, bary, shopy nebo půjčovna automobilů.

Rizika

Je zde nízká úroveň kriminality, proto zde žádná velká rizika nehrozí.

Jelikož je zde vulkanická činnost může hrozit zemětřesení.

Svátky a zvláštní události

Nový rok - 1.ledna

Zelený čtvrtek - čtvrtek před Velikonocemi
Velký pátek až velikonoční pondělí - březen/duben
První letní den - duben
Svátek práce - 1.května
Nanebevstoupení Páně - květen
Neděle a pondělí svatodušní - květen
Den nezávislosti - 17.červen
Svátek pracujících v obchodu a kanceláři - první pondělí v srpnu
Štědrý večer - 24.prosince (odpoledne)
První svátek vánoční - 25.prosince
Druhý svátek vánoční - 26.prosince
Silvestr - 31.prosince

Další informace

Ekonomika Islandu je závislá na rybolovu. 795 lodí zaměstnává 4,2% obyvatelstva a zpracování ryb dalších 5%. Celkový roční výlov činí 1,9 milionu tun ryb. Islanďané rovněž pracují v zemědělství, tavírnách hliníku, stavebním průmyslu, turistickém průmyslu a dopravě, vládních službách a finančnictví.

Většina Islanďanů je potomky skandinávských a keltských usedlíků. V současnosti je imigrace řízena pravidly, takže cizinci žijící v zemi jsou buď dočasní pracovníci nebo manželé či manželky islandských občanů. Počet obyvatel vzrůstá ročně o 1% a 62% obyvatel žije v Reykjavíku a okolí. Míra gramotnosti na Islandu je 100% a jejich obyvatele očekává jeden z nejdelších životů na světě.

Islandština patří do skupiny germánských jazyků. Island si chrání své jazykové dědictví - odmítá polykat cizí slova pro nové technologie, vynálezy a pojmy. V Reykjavíku sídlí komise, jejímž úkolem je vymýšlet nová islandská slova pojmenovávající tyto jevy a předměty.

Očkování

Není povinné žádné očkování. Vodu z vodovodu můžete pít beze strachu. Změna prostředí a stravy může některým cestovatelům přivodit průjem, který ale při použití běžných léků brzy odezní.

Kurz

34,175 Kč/1 ISK

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Island - aktuální nabídka

Aktuální články