Gruzie

Doporučená doba návštěvy

Během celého roku.

Počasí

Počasí se v Gruzii mění podle nadmořské výšky i zeměpisné šířky. V pobřežní Gruzii panuje v létě téměř tropické podnebí, což z ní činí velmi atraktivní oblast. V červenci stoupají teploty k 31°C a je sucho. Severnější části a vyšší oblasti jsou chladnější. V zimě teploty klesají pod bod mrazu. Srážky se vyskytují překvapivě po celý rok.

 

Předpověď počasí v Tbilisi

Předpověď počasí v K'ut'aisi

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 6-40 USD

vyšší třída: 80-160 USD

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 4-8 USD

vydatnější pokrm: 14-20 USD

Doprava

Do Tbilisi létá plno linek z mnoha evropských měst. Přímé spojení mezi Prahou a Tbilisi zprostředkovávají Georgian Airlines.

Nejvýhodnější dopravou jsou taxíky, které jsou velmi levné. Cesta v rámci Tbilisi se pohybuje v rozmezí 3-5 lari. Doporučuje se cenu dohodnout před nastoupením do taxi.

Na stálých linkách operují minibusy, jejich zastávky jsou nejběžněji na tržištích v centrech měst.

Při cestě do výše položených míst je nutné si najmout džíp, avšak ceny jsou vzhledem k odlehlému regionu značně vyšší.

Rizika

Nedoporučuje se cestovat do Abcházie a Jižní Oseti, které jsou kontrolovány separatistickými režimy. Zvýšené opatrnosti je nutné dbát při pohybu v odlehlých horských a vysokohorských oblastech. Doporučuje se pohybovat ve skupině a nejlépe s místním průvodcem a o pobytu informovat známé, rodinu, nebo místní policii.

Sociální situace a velký počet uprchlíků jsou příčinami zvýšené kriminality a častých incidentů vůči cizincům. Běžným jevem je krádež automobilů. Existuje také menší korupce mezi místními orgány. V tom případě se doporučuje ihned kontaktovat zastupitelský úřad.

Občané Gruzie se k českým občanům chovají velice přátelsky, nesnášejí však hrubost.

Nedoporučuje se pít vodu z vodovodu.

Svátky a zvláštní události

1.ledna - Nový rok, 7.ledna - pravoslavné Vánoce, 14.ledna - pravoslavní Tři králové, 3.března - Den matek, 8.března - Den žen, 9.dubna - Obnovení nezávislosti, 9.května - Den vítězství, 26.května - Den nezávislosti, 14.října - Sveticxovloba

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1 GEL = 12,42 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články